מסעות קומים

מסעות קודמים:
חוצה אירופה 2014 - מאמסטרדם לרומא במאה יום, רשומות 1-73
קירגיזסטן 2015 - מעבר להרי הפמיר, סדרת כתבות בבייקפאנל

יום שבת, 12 ביולי 2014

נגד הזרם

אני רוכב נגד הזרם. בכל המסע שלי, מתחילתו באמסטרדם, אני מתקדם בכיוון ההפוך מהמקובל. כך על הריין, על אלבה/וולטבה, וגם עכשיו על האינס. גם כל ספרי המסלולים שאני רוכב לפיהם, אני מתחיל בעמוד האחרון ומדפדף אל הראשון. לא תכננתי את זה מראש וזה כלל לא עלה בדעתי, אבל אין כאן שום פלא או שגגה. זה אני, זה אופיי וזה צו גורלי. בכל מצב, בכל עניין ובכל פן של החיים, אני בוחל אוטומטית בדרכים המקובלות ובוחר בדרך משלי, קשה יותר, הרפתקנית ובלתי נודעת יותר.

אני פוגש רוכבים לא רבים, לא יותר משניים שלושה ביום, הבאים מולי, לכן אין לי הזדמנות ליצור איתם קשרים כלשהם, אלא אם נקלענו במקרה לאותו מחנה. על פי ספר המסלול, עולים לרכבת בלינץ עד לתחילת המסלול אי שם בהרים, ומשם יורדים כל הדרך חזרה ללינץ. לדעתי זה פיספוס. אני לא מוצא מה הטעם להתחיל בנקודת השיא, ולרדת אל הבנאלי. כפי שאני עושה את המסלול, אחרי כל פיתול של הנהר מתגלה לי משהו חדש, דרמטי יותר מקודמו. כך לדעתי טבעי ונכון יותר להתקדם.

אוסטריה היא המדינה העשירה המפותחת והיקרה מכל אלה שעברתי עד כה. האוסטרים בעיניי הם גרמנים עשירים ויהירים. הם יודעים לחייך לתיירים, כמה מילים באנגלית, ולנקוב מחיר. אתמול לנתי בעיר אדמונט שבה 1012 תושבים נכון ל 2014 (כך אומר השלט) ויש לה 4 קטדרלות, לכל אחת צריח עם פעמונים ושעון. אחת מהן ממש ענקית עם שני צריחים ושני שעונים זהים, שניהם מראים אותה שעה בדיוק. יש בעיר גם ביבלטק, סינימטק, 4 מרכזי ספורט, 3 מוזיאונים ושבעה מרכזים קהילתיים...
כל העיר זה גינה אחת גדולה, והנחל שעובר ברחוב הראשי זורם בערוץ מזכוכית ושיש.

האוסטרים, בינם לבין עצמם הם פטפטנים אדירים, יש להם הלצות הדדיות מקובלות והם צוחקים מהן צחוק קולני ומזוייף. (לדעתי - בלי להבין מילה - בדיחות קרש) ביחסים שלי איתם אין שום הומור. הכל נימוס מזוייף וכסף. מיותר לציין שאני לא סובל אותם, מתגעגע לצ'כים וחולם להגיע כבר לאיטליה...

בהולנד התפעלתי מההנדסה האזרחית המדהימה, המצליחה להדוף את הים מאות קילומטרים לאחור, ובגרמניה החוק, הסדר, התקנות והנוהגים הם הבולטים ביותר. בצ'כיה התשתיות ישנות ובלויות, אבל ניכרת מסורת תעשייתית עמוקה, והעם הצ'כי הוא הקליל והידודותי מכולם והשפה עצמה היא צחוק אחד גדול.
אצל ההולנדים החיוך הוא מן השפה ולחוץ, אבל תעצור אישה ברחוב ותשאל אותה משהו, היא תעשה הכול כדי לעזור, כולל לטלפן בשבילך וללכת איתך עד פינת הרחוב כד לוודא שלא תטעה בדרך.

בגרמניה החוק, הסדר, התקנות והנוהגים הם הבולטים ביותר. הגרמנים עצמם חמורי סבר וחסרי הומור, נעדרי אמפטיה ואדישים לקשיים של אחרים. האוכל בגרמניה זה זוועה ואין בו שום גיוון. שניצל עם קארטופן, ברוטב מיונז. גם הנקניקיה הגרמנית המפורסמת היא חתיכת ג'אנק, שזוגלובק זה גורמה לאומתה. אתה מבקש קטשופ עם הנקניקיה במקום מיונז, והאיש, למרות שיש לו צינצנת קטשופ על הדלפק, מתקשה להענות לך מפני שזה לא מקובל.

הנוף כאן מדהים ונפלא, מזג האוויר קיצוני ולא צפוי, ולי אין רגע דל, כל יום וההפתעה חדשה ומרתקת...

6 תגובות:

 1. יקוב מאמי אתה מה זה דרמטי היום.."זה אני, אופיי "וכשהגעת לצו גורלי
  כבר התעלפתי...
  כולה אתה עושה טיול. לא בונה אימפריה ולא מגלה יבשות.
  ו צניעות אתה יודע זה רק מוסיף לבנאדם.
  גם ההשיפוטיות שלך על הגרמנים אוסטרים הולנדים איך לאמר קצת...
  אתה לא חי בינהם אלא רק עובר אורח. ולא באמת יודע.
  כי מה אפשר כבר להביו תוך כדי דווש הא??
  אבל בדבר אחד מסכימה אתה עושה הכל הפוך! מאז ומעולם!
  וגם עכשיו בגיל 60 אתה עוש דברים וטיול של בן 20..
  ובגלל זה אני אוהבת אותך ויש המון חן בילדותיות .
  אבל אתה תחזור אלינו גדול!
  ובטח תשאר כזה ( אולי )סוף סוף.
  נשיקה וגם חיבוק.
  ומי יו  השבמחק
 2. היי קובי, בין טיל לטיל קורא ונהנה מהכתיבה שלך ומתעדכן מהעובר עליך
  אהבתיאת הקטע של לבד ביער , חוויה חזקה..
  אני דווקא מוצא טעם בהתרשמותך מהנוף האנושי, כחלק מהנוף בכלל, זה חשוב למי
  שנוסע להיות תייר באחת מהארצות הללו
  כאן , השיטה החדשה של הממשלה להוריד את מחירי הדירות בגוש דן לא ממש נחמדה לנו..
  תמשיך להנות

  השבמחק
 3. אילת מתוקתי,
  זו לא שיפוטיות זו התרשמות. כפי שהכותרת אומרת - הגיגים.
  ואולי זה קצת דרמטי וחסר הומור כי הסביבה משפיעה עלי. וגם הקושי. זה טיבו של מסע, המצברוח משתנה מיום ליום ומבוקר עד ערב

  השבמחק
  תשובות
  1. קובי, האבחנות שלך לגבי העמים השונים מדוייקות...!!!
   ומרגישים את זה מייד, כשנכנסים למדינות השונות, אבל גם אחרי 12 שנה של טיולי אופניים באירופה, שום דבר לא משתנה בתחושה.
   וכמו שהגבתי לפני מספר ימים: אתה עוד תתגעגע לגרמנים לאחר שתפגוש באוסטרים. האוסטרים עם בלתי נסבל, ומאוד, דומים להונגרים. למרות שאלה מאוד עשירים, ואלה מאוד עניים. מנטליות לא קשורה לכסף, זה משהו הרבה יותר עמוק.
   אוסטריה מדינה מדהימה ביופיה,אבל ממש סבלתי מהאוסטרים.
   ונזכור, שאדולף היה אוסטרי, שנולד בעיר ברנאו (עיר יפיפה!) על גדת נהר האין 100 ק"מ מערבית לנהר האינס. שני הנהרות עושים דרך דומה ומקבילה בטיפוס לאלפים. מתחילים לטפס מדרום לכיון צפון, ואחרי זה נוטים חזק מערבה.
   ובכלל אחרי שאירופאים האכילו את היהודים חצץ במשך מאות שנים, מאות פוגרומים, ושואה אחת, מותר להיות שיפוטי-ביקורתי. ואתה בהחלט שופט נכון!!
   כמובן, שטיפוס במסלולים הללו הרבה יותר כיף מירידה מההר לדנובה. אין כאן שאלה בכלל. וזה שאתה רואה רק שלושה רוכבים מידי יום, נובע מכך, שיש עוד הרבה רוכבים, שחושבים כמוך.... .

   מחק
  2. תיקון קטנטן:
   נהר האינס ונהר האין "מטפסים" מצפון לדרום כמובן....

   מחק
 4. טוב זה הזמן להודות שמלבד לבלוג קורא גם את התגובות המענינות של אילת אופנוחן ואחרים....
  טוב שאין פרסומות.... היתי מרגיש כאילו אני באתר YNET.

  השבמחק